Poradnik pacjenta - Jesień sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych
70% infekcji górnych dróg oddechowych (nos, gardło, krtań, tchawica) to infekcje „wywołane” przez wirusy pozostałe 30% są pochodzenia bakteryjnego.
Co to oznacza ? Tylko 30% zachorowań na zapalenie nosa, gardła lub krtani wymaga leczenia antybiotykiem.
Zanim trafimy do laryngologa, który sprawdzi czy nie mamy przeszkód w prawidłowym oddychaniu przez nos i oceni z jakiego rodzaju zakażeniem mamy do czynienia spróbujmy sami zminimalizować ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych.
Przyczynami niedrożności nosa mogą być: skrzywiona przegroda, przerost małżowin nosowych, polipy nosa co znacząco usposabia skutki niedrożności nosa (patrz: badanie nosa w zakresie usług) do infekcji górnych dróg oddechowych .
Nasze otoczenie , powietrze , którym oddychamy ma bezpośredni kontakt z naszymi górnymi drogami oddechowymi.
Jak zabezpieczyć się przed wtargnięciem wirusa czy bakterii do naszego organizmu?
Za spadek naszej odporności jesienią odpowiedzialny jest w naszej strefie klimatyczne niedobór witaminy D3 okresie od września do kwietnia. Witamina D3 nie tylko chroni nas przed infekcjami, ale też ma działanie antynowotworowe i zapobiega powstawaniu osteoporozy czyli zwiększonej łamliwości kości, więc ;
-wzbogacajmy naszą dietę w produkty bogate w witaminę D3 tj. ryby, żółtko jaja, wątrobę , sery
-aktywnie wypoczywajmy jak najdłużej na słońcu uruchomimy w ten sposób dobroczynne działanie witaminy D3 dla naszego organizmu
Wielu z nas większość czasu przebywa w pomieszczeniach klimatyzowanych, a to sprzyja wysuszaniu naszych błon śluzowych – rzęski, które są na powierzchni błony śluzowej tylko w wilgotnym podłożu są ruchome i ‘wymiatają” z naszych dróg oddechowych czynniki szkodliwe takie jak alergeny, bakterie, czynniki rakotwórcze.
Do wysuszenia naszej błony śluzowej prowadzi tez palenie papierosów, stres, niektóre leki np obniżające ciśnienie tętnicze, część leków uspokajających, więc
-przebywajmy jak najwięcej na świeżym powietrzu
-unikajmy sytuacji stresowych lub nauczmy się dystansować do spraw stresowych lub próbujmy okiełznać nasz stres w zdrowy sposób- może to być ruch na świeżym powietrzu, rozmowa z kimś bliskim, słuchanie muzyki, obejrzenie ciekawego filmu lub przeczytanie dobrej książki.
Prowadząc zdrowy tryb życia minimalizujemy potrzebę brania leków.